Отворен уъркшоп на Националния център за компетентност по високопроизводителни техологии, 11 април, 2024

Отворен уъркшоп на Националния център за компетентност по високопроизводителни техологии, 11 април, 2024

  • Post category:Блог

На 11 април 2024 година в сградата на ИИКТ-БАН, бл. 25А в зала 218, се проведе ежегодният отворен уъркшоп, организиран от Центъра за компетентност–България, чиято основна цел е преглед постигнатите резултати по проекта EUROCC2 и обсъждане на новите задачи за следващия период. Поканени за участие бяха всички членове на екипа, както и експерти и потенциални потребители от академията, индустрията и публичната администрация

Програмата на събитието включваше преглед на постиженията, анализ на работата, представяне и обсъждане на Пътната карта на Центъра за Компетентност за 2024 г. и много дискусии. Уъркшопът беше открит от чл. кор. Маргенов, директор на ИИКТ-БАН и председател на Консултативния комитет на Центъра за компетентност, който изрази удовлетвореността си от работата на екипа. Ръководителят на Центъра за компетентност, професор Анета Караиванова, представи обзор на извършената работа, заедно с анализ на  резултатите и изводи от постигнатото. НЦК на България е фокусна точка за настоящи и потенциални потребители на високопроизводителните технологии от МСП, академичните среди и публичната администрация. Създадено е портфолио от услуги, за да се рационализира достъпа до научна/техническа експертиза и консултации и да се улесни достъпа до съвременно оборудване, компетенции, софтуерни кодове и инструменти, създадени и поддържани от екипа. Благодарение на активното присъствие в интернет и множеството събития, организирани от проекта, е повишена осведомеността и разпространение на ползите от HPC/HPDA/AI и наличните услуги на НЦК сред потенциални потребителски общности, включително МСП. Създадена е стабилна основа за национално обучение, изградени са високо квалифицирани експертни екипи, идентифицирани са изискванията на отделните общности и са организирани множество инициативи на развитието на уменията на потребителите.

Програмата продължи с два панела: „Взаимодействие с индустрията“ (модератор: проф. В. Кисимов) и „Обучение и сътрудничество в рамките на проекта“ (модератор: проф. А. Пройкова), в които бяха представени и дискутирани новите задачи по проекта. Преди финалната дискусия проф. Т. Гюров представи и идеите за работата през 2024 година в областта на комуникацията и разпространение на информация за проекта.

Уъркшопът завърши с дискусия за новите тенденции в областта на високопроизводителните технологии, сътрудничеството с другите национални центрове за компетентност, мястото на България в европейската карта на компетентностите, научените уроци и подхода към новите задачи.