През месец юни 2023г, Националният център за компетентност по високопроизводителни пресмятания на Холандия организира серия от безплатни онлайн обучителни семинари, отворени за участници от цяла Европа:
Basic Parallel Programming with MPI and OpenMP
08-09 юни, 9:30-17:30 CEST цял ден, онлайн
Kурсът е базов и се фокусира върху въведение в паралелното програмиране, като се използват най-широко използваните подходи: Message Passing Interface (MPI) и Open Multi-Processing (OpenMP).
Участниците ще научат за предимствата (и ограниченията) на паралелното програмиране, а след това ще изследват възможностите, които паралелизмът на задачите и данните предлага за разработване на многоядрени и многовъзлови програми. Всяка сесия включва практически упражнения за улесняване на разбирането на различните концепции. Участниците следва да са запознати с програмирането на C или Fortran и през двата дни на курса ще могат да започнат разработването на свое собствено паралелно приложение.
Необходими умения за участие: Базово владеене на поне един от езиците C, Fortran или Python и базови умения за работа с Linux
MPI and OpenMP in Scientific Software Development
12-14 юни, 9:30-17:30 CEST цял ден, онлайн
Курсът е за напреднали в MPI/OpenMP и описва различни ежедневни предизвикателства, с които разработчиците на паралелен код трябва да се сблъскват в ежедневната си работа като предоставя работещи решения за тях. Тук участниците ще научат как да се справят с паралелното профилиране и ще усвоят тънкостите, които помагат кода им да има възможно най-добрата производителност, точно като техниките за разделяне на областта на подобласти (domain decomposition technique) и паралелния вход/изход (parallel i/o). Всички сесии включват практически упражнения за по-добро разбиране на различните концепции. Освен това участниците ще добият известна представа за полезни паралелни библиотеки и процедури за разработване на научен код.
Energy Efficiency Computing
15 юни: 11:00 – 17:00 CEST; 16 юни 9:30 – 17:00 CEST, хибридно (онлайн/наживо)
Програмата на курса обхваща инструменти и технологии, които позволяват на потребител/разработчик на софтуер да разбере своето потребление на енергия чрез енергийен анализ на софтуера, който се внедрява в системата.
Курсът ще даде на участниците пълен преглед на това как да оптимизират използването на изчислителните системи и разработването на приложения с цел енергийна ефективност, вместо да се фокусират върху производителността или използването на паметта. Участниците ще се научат как да кодират и да работят с приложения по един по-„зелен“ и устойчив начин.