Участие на НЦК- България на семинара „Установяване на бизнес отношения между МСП и академичните среди”, организирано от EuroCC2, 7 ноември 2024

Участие на НЦК- България на семинара „Установяване на бизнес отношения между МСП и академичните среди”, организирано от EuroCC2, 7 ноември 2024

  • Post category:Блог

По време на семинара „Установяване на бизнес отношения между МСП и академичните среди“, който се проведе на 7 ноември 2024, три национални центрове за компетентност (НЦК) – България, Норвегия и Черна Гора, изнесоха доклади, свързани с установяването на бизнес отношения на малки и средни предприятия (МСП) и академичните среди. Целта на този семинар беше да запознае останалите НЦК с опита и постигнатите резултати от трите представени центъра и да предизвика дискусия за предизвикателствата и ползите от това сътрудничество. .

Презентацията на НЦК-България беше изнесена  от проф. Е. Атанасов (ИИКТ-БАН).  Тя включваше пет раздела: (1) контекст относно сътрудничеството с индустрията; (2) предизвикателства и ползи от  това сътрудничеството; (3) насърчаване на сътрудничеството; (4) провеждането на обучения и (5) най-добри практики от дадено сътрудничество.

Сътрудничество межди  МСП и академичните среди се основава на   на съществуващата модерна високопроизводителна инфраструктурата и компетентността на експертите в изградените центрове за за върхови постижения и за компетентност в областта на ИКТ. От друга страна,  важно значение е изграждането в България на множество старт-ъпи ,  както и на  центрове за развитие на ИКТ, създадени от големи мултинационални компании. При установяването на бизнес отношения между  МПС и академичните среди има някои  предизвикателства, които например:

  • МСП-та често нямат значителен капитал, което прави схемите за безвъзмездна помощ привлекателна възможност за подкрепа;
  • Съществува значителна разлика между знанията, придобити по време на университетското обучение, и уменията и експертните познания, необходими в индустрията.

Тези проблеми могат да бъдат преодолени, при  адресиране на специфични сектори, като производствена логистика, регионални структури, клъстери, цифрови иновационни хъбове  и търговски камари, и при идентифициране на основни теми от интерес за сътрудничество и партньорства с учени от различни дисциплини и използване на техните контакти и изследователска област. Като необходима стъпка за превъзмогване на предизвикателствата беше посочено обучението. Правилно сътрудничество може да доведе до представяне и предлагане на услугите на НЦК  пазара въз основа на подпомагането  на МСП  и академични среди при подготовката на техните предложения за услуги.

Проф. Е. Атанасов отбеляза уроците, които НЦК- България е научила покрай сътрудничеството си с МПС и академичните среди, представляващи предимно технически предизвикателства, отсъствието или наличието на малък опит в сферата на HPC/HPDA/AI.