На 15 ноември 2024 година в хотел Експо, София, се проведе традиционната конференция HPC2024, посветена на използването на високопроизводителните пресмятания за наука и иновации. Тази година фокусът на конференцията е върху постиженията на Центъра за високопроизводителни и разпределени пресмятания (НЦВРП), обект на Пътната карта за научна инфраструктура (НПКНИ). Освен това бяха представени основни сътрудничества установени на национално ниво от Националния център за компетентност (НЦК) в областта на високопроизводителните пресмятания, изградени в рамките на европейски проект за създаване и развитие на мрежа от национални центрове (EuroCC2). В конференцията се включиха над 80 участници, представители от бизнеса, публичната администрация и академичните среди, в това число млади учени, докторанти и студенти.

Програмата беше структурирана в три сесии, в които беше представен съществения ръст в използването на високопроизводителните пресмятания в България и новите значими резултати на потребители от изследователския сектор, публичната администрация и индустрията.
Сутришната сесия беше посветена на сътрудничеството и постигнатите резултати в изследователския сектор при използване на суперкомпютърните архитектури. Представен беше Центъра за високопроизводителни и разпределени пресмятания (НЦВРП), обект на Пътната карта за научна инфраструктура (НПКНИ) и редица научни резултати постигнати от членовете на НЦВРП, структурирани като успешни истории. Акцентира се върху успешното сътрудничество с други Научни инфраструктури, обекти на НПКНИ, като Националния Геоинформационен център (НГИЦ), Е-инфраструктурата за българско езиково и културно наследство (КЛАДА-БГ) и Разпределена система за научни колекции (Диско).
Двете сесии следобяд бяха посветени на ползите от HPC за публичния сектор и индустрията. Професор Анета Караиванова направи кратък обзор на извършената работа от НЦК на България и представи визията на Центъра за подобряване на сътрудничеството между индустрията и академичната общност. Представени бяха сътрудничествата с Европейските цифрови иновативни хъбове –ЕЦИХ Загоре и ЕЦИХ Тракия, както и някои сътрудничества с публична администрация и с неправителствени организации в областта на високопроизводителните изчисления.
Третата сесия акцентира на създадените услуги за индустрията в областта на високопроизводителните пресмятания, високопроизводителния анализ на данни и изкуствения интелект (HPC/HPDA/AI). Проф. Емануил Атанасов представи портфолиото от услуги на НКЦ, което включва предоставяне на научна/техническа експертиза, консултации и обучения за достъп до съвременно оборудване, софтуерни кодове и инструменти. Представени бяха няколко успешни истории реализирани с МСП. Конференцията завърши с дискусия на тема „Възможности и предизвикателства за индустриалните потребители“ (модератор проф. К. Стефанова) с представители на индустрията. Дискутирани бяха възможности за повишаване на осведомеността и ползите от HPC и HPDA услугите на НЦК сред стартъпи, МСП и други потребителски общности в условията на бързото развитие на изкуствения интелект (ИИ).