Пето издание на Отворен уъркшоп на Националния център за компетентност по високопроизводителни пресмятания, София, 24 април 2025

Пето издание на Отворен уъркшоп на Националния център за компетентност по високопроизводителни пресмятания, София, 24 април 2025

  • Post category:Блог

Всяка година през април Националният център за компетентност (НЦК) по високопроизводителни пресмятания организира и провежда отворен уъркшоп, на който се анализират получените резултати, обсъждат се новите тенденции в областта на високопроизводителните пресмятания, високопроизводителния анализ на данни и изкуствения интелект, конкретните задачи на Центъра за 2025 и се представят ключови сътрудничества.

Петото издание на отворения уъркшоп се проведе тази година на 24 април, в зала 218 на ИИКТ-БАН. На форума присъстваха членовете на екипа от партньорските организации ИИКТ, СУ и УНСС, както и експерти и специалисти в областта и заинтересовани участници от бизнеса. Специални гости на събитието бяха чл. кор. Маргенов, председател на Консултативния комитет на НЦК и директор на ИИКТ-БАН, и проф. Димов, представител на България в Борда на съвместното предприятие EuroHPC, ръководители на големи проекти и представители на бизнеса.

Ръководителят на Центъра за компетентност, професор Анета Караиванова, представи обзор на извършената работа през 2024 г., анализ на резултатите и изводи от постигнатото, и направи преглед на новите предизникателства. Отличните резултати на НЦК през изтеклия период се дължат на компетентността, мотивацията и синергията в екипа и активното сътрудничество на национално и международно ниво.

Професор Емануил Атанасов представи акцентите в работата на Центъра през 2025 г. Във втората част на уъркшопа бяха представени големите проекти в областта на ИКТ, финансирани по Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ), които се очаква да стартират през 2025 г. и с които се планира активно сътрудничество.

Традиционно, уъркшопът завърши със свободна дискусия за новите тенденции в областта на високопроизводителните технологии, изкуствения интелект и високопроизводителния анализ на данни, сътрудничеството с другите национални центрове за компетентност, мястото на България в европейската карта на компетентностите и новите задачи пред екипа.