Суперкомпютърът ХЕМУС вече е въведен в експлоатация в ИИКТ

Суперкомпютърът ХЕМУС вече е въведен в експлоатация в ИИКТ

  • Post category:Блог

През октомври 2023 г. беше въведен в експлоатация новият петаскейл суперкомпютър ХЕМУС в ИИКТ-БАН. Суперкомпютърът ХЕМУС има пикова (теоретична) производителност от над 3 PetaFlops, 148 броя сървъри (разпределени в две подсистеми) и неблокираща InfiniBand свързаност. Подсистемата с универсални многоядрени процесори се състои от 128 двупроцесорни сървъри HPE ProLiant XL220n Gen10 Plus с директно течно охлаждане на процесорите. Подсистемата с универсални многоядрени процесори и графични ускорители се състои от 20 броя двупроцесорни сървъри HPE ProLiant XL675d с директно течно охлаждане на процесорите и графичните ускорители.

В ноемврийската класация Top500 на суперкомпютрите е включен под номер 360 , с реално постигната производителност на стандартния тест High Performance Linpack (HPL) от 2,53 PetaFlops.

https://www.top500.org/system/Hemus

Суперкомпютърът е доставен в рамките на проект Център за върхови постижения по Информатика и ИКТ, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Той е включен в инфраструктурен комплекс за цифрова трансформация и високопроизводителни пресмятания, който има 4 основни слоя, включващи суперкомпютъра ХЕМУС, система за съхранение и обработка на данни с капацитет над 6,72 петабайта, високопроизводителни сървърни системи за разработка на приложения и средства за дигитализация. Всички слоеве на изчислителната екосистема са интегрирани, включително мрежовите, компютърни ресурси и данни, софтуер, услуги и инструменти, с цел ефективна и удобна работа на потребителите.

Осъществени бяха множество тестове, както глобални от типа на HPL, така и micro-benchmarks, които помогнаха да се конфигурира оптимално системата и да се оформят подходи за най-ефективно използване на възможностите на ХЕМУС при миграцията и оптимизацията на приложенията. Инсталирани и интегрирани към ХЕМУС бяха системи за съхранение на данни с голям капацитет и производителност, поддържащи разнообразие от протоколи и опции за работа с контейнери, което ще даде адекватна поддръжка на входно-изходни операции при приложения с големи изисквания към работата с данни.

Първите приложения, които влизат в експлоатация, са от областите на изкуствения интелект и климатологията. Беше разработена програма за обучение на потребители, включваща еднодневни (въвеждащи) курсове за нови потребители и тематични консултации в различни научни области.